جای نمایشگاه فروش آثار هنری در تبریز خالی بود

نقاش تبریزی با تاکید بر اینکه جای نمایشگاه فروش آثار هنری در تبریز خالی بود، گفت: اولین استارت برای این مبحث با برپایی نمایشگاه فروش آثار نقاشی در تبریز زده می شود و امید است که نتایج خوب و موثری در پی داشته باشد .

 

محمد نوریان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، در این خصوص اظهار کرد: در تمامی شهرها و کشورها بحث فروش آثار هنری جایگاه ویژه ای برای خود دارد، اما متاسفانه در شهر ما هنوز این موضوع جا نیفتاده است .

 

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه فروش آثار هنری تاثیر خوبی می‌تواند در اقتصاد و معیشت هنرمندان داشته باشد، تشریح کرد: اگر نمایشگاه فروش آثار هنری در تبریز جا بیافتد و علاقه‌مندان به آثار هنری و کلکسیون آثار هنری، نقاشی‌های هنرمندان ما را خریداری کنند در نتیجه کم کم اقتصاد هنر نیز شرایط بهتری خواهد یافت .

 

وی با تاکید بر اینکه شهر تبریز بعد از تهران بیشترین هنرمند را دارد، افزود: با وجود اینکه هنرمندان ما بازار فروش مناسبی برای عرضه‌ی محصولات خود نداشته‌اند اما در خانه‌ی هر کدام از هنرمندان آثار بسیاری وجود دارد که با روح و جان خویش آن‌ها را خلق کرده‌اند .

 

نوریان خاطرنشان کرد: چندین سال پیش بحث خرید آثار هنری در جهان رونق بسیاری داشته و حتی علاقه مندان آثار هنری، چند سال قبل سفارش‌های خود را به هنرمندان می‌دادند، اما متاسفانه این مبحث هنوز در تبریز اتفاق نیفتاده و همچنین گالری‌های خصوصی نیز در این شهر پا نگرفته‌اند اگر بحث گالری و فروش آثار هنری در تبریز پا گرفته بود و هنرمندان آثار خود را می‌فروختند دیگر شاید شاهد کوچ هنرمندان توانمند شهرمان نبودیم .!

 

وی تاکید کرد: امید است که استارت نمایشگاه فروش آثار نقاشی در تبریز اثربخش بوده و رونق بگیرد، جای این نمایشگاه در تبریز بسیار خالی بود چرا که در شهرهای همتراز با تبریز از لحاظ اقتصادی و فرهنگی همچون شیراز و مشهد، بحث فروش آثار هنری به راه افتاده است .

 

وی با بیان اینکه اثر هر هنرمند خاص خود اوست، گفت: هر هنرمند با احساس، جهانبینی خاص و بیان ویژه‌ای اقدام به خلق آثار هنری کرده و هر اثر در دنیا “تک” و ویژه است، اگر این سواد بصری و توسعه‌ی هنری توسط رسانه‌های به مردم منتقل شود در نتیجه شاهد نتایج بهتری در این راستا خواهیم بود .

 

این نقاش تبریزی اضافه کرد: در تمامی دنیا مردم اقدام به خرید آثار هنری و تابلو نقاشی کرده و بعد از چندین سال نیز آن را به دیگران می ‎ فروشند، حتی برخی افراد از این طریق درآمدزایی کرده و تابلونقاشی‌های خریداری کرده را در مناطق دیگر به فروش می ‎ رسانند .

 

وی با تاکید بر اینکه مردم از فروشگاه آثار نقاشی تبریز بازدید کرده و خریداری کنند، اضافه کرد: مخاطب تابلو نقاشی‌ها، مردم هستند، ارتباط و حسی که بین مخاطب و تابلو نقاشی ایجاد می‌شود در حقیقت سرمایه‌ای برای مخاطبان است.

 

وی یادآور شد: نمایشگاه آرت اکسپوی تبریز می‌تواند در معرفی آثار هنرمندان و همچنین اقتصاد هنر نقاشی تاثیر مثبتی بگذارد تا مردم نیز به میدان آمده و در این حوزه از هنر نیز سرمایه‌گذاری کنند؛ آرت اکسپوی تبریز و تداوم آن در تبریز 2018 نیز اهمیت داشته و آثار هنری هنرمندانمان بهترین پتانسیل را برای جذب گردشگر دارند.

نوریان ضمن گلایه از اینکه در شهر تبریز هنوز هم موزه‌ی هنرهای معاصر نداریم، افزود: شهرهایی چون اهواز و کاشان که هنرمندان زیادی ندارند، اما موزه‌ی هنرهای معاصر داشته و شهر تبریز با این همه هنرمند هنوز هم فاقد این موزه است.

 

گفتنی است، نمایشگاه فروش آثار نقاشی-آرت اکسپوی تبریز در اواخر شهریور ماه به همراه کارگاه‌های آموزشی با حضور استاد آیدین آغداشلو و…  در هتل کایای تبریز برگزار می‌شود و 85 اثر از 45 نقاش در نمایشگاه فروش آثار نقاشی- آرت اکسپوی حضور خواهد داشت.