برپایی اکسپو، شخصیت هنری یک شهر است

یک هنرمند نقاش برپایی نمایشگاه‌های فروش آثار هنری در تبریز را بسیار بااهمیت دانست و افزود: برپایی این‌گونه نمایشگاه‌ها شخصیت هنری یک شهر است، اما نوع برگزاری اکسپو بسیار مهم بوده و اهمیت دارد که نمایشگاه فروش در کجا، چگونه و توسط چه کسانی برگزار شود.

ناصر ملکی خوشرفتار در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اهمیت خرید و فروش آثار هنری و با بیان این‌که تمامی سازمان‌ها و شهرداری‌های دنیا اولویت اول‌شان “خرید آثار هنری” است، گفت: این موضوع به قدری اهمیت دارد که در راستای فضاسازی و زیباسازی در شهر برلین، بنرهایی از آثار نقاشی بر دیوارها آویخته می‌شود.

وی به وضعیت اقتصاد هنر در تبریز نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه سال‌هاست که با این موضوع کلنجار می‌رویم و خوشبختانه در دهه 90 دغدغه‌ها در این رابطه زیاد شده است.

وی با بیان این‌که اساتید هنری گذشته(دهه‌ی 30 و 40) هیچگونه اقدام و فعالیتی در مورد خرید و فروش آثار هنری نکردند و این موضوع به تدریج به هنرستان‌های ما رسیده است، افزود: متاسفانه در آن زمان هیچ آموزش و فعالیتی در مورد تجارت آثار هنری اعمال نشده تا مردم به خرید آثار هنری و هنرمندان به فروش آثار هنری خود در تبریز عادت کنند.

این گالری‌دار با بیان این‌که خوشبختانه در دهه 90 و به ویژه از سال 93 تاکنون فعالیت‌های گالری‌ها و تعداد گالری‌ها افزایش یافته است، افزود: باید در رابطه با توسعه‌ی اقتصاد هنر و رونق در حوزه خرید و فروش آثار هنری، هنرمندان و به ویژه هنرمندان دهه 50 و 60 تلاش کرده و با ادارات و موسسات دولتی هماهنگ شوند.

وی در ادامه با بیان این‌که صنعت فرش در تبریز جایگاه خاصی دارد و می‌تواند یکی از عوامل رکود تجارت آثار هنری هم باشد، افزود: در این رابطه باید ارگان‌های دولتی و حتی بخش‌ خصوصی نیز تا حد توان خود از آثار هنری خریداری کنند.

وی در ادامه گفت: از هنرمندان و برگزار کنندگان اکسپو خواهش داریم که آثار هنری توسط گالری‌داران در اکسپو شرکت داده شود چرا که این موضوع سطح نمایشگاه را نیز ارتقا می‌دهد.

ناصر ملکی خوشرفتار به مدت 27 سال است که در حوزه “نقاشی” هنرنمایی می‌کند، وی گالری‌دار آثار نقاشی و مجسمه نیز می‌باشد.

گفتنی است، سومین دوره آرت اکسپوی تبریز (فروش آثار هنری) توسط موسسه شمس تبریزی و با مشارکت مجتمع تجاری و تفریحی لاله پارک، شهرداری تبریز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در رشته‌های “نقاشی، مجسمه، خوشنویسی و عکس” از 24 الی 28 آبان ماه سال‌جاری در هتل کایا لاله پارک برگزار می‌شود.