گزارش جامع از برگزاری سه دوره آرت اکسپو تبریز و برنامه های پیش رو

موسسه فرهنگی،هنری شمس تبریزی با هدف حمایت از هنرمندان و بسترسازی برای رونق اقتصاد هنر و بهبود فضای کسب و کار و فعالیت حرفه‌ای و فراهم نمودن شرایط بهینه جهت فروش آثار به مجموعه‌داران و علاقه‌مندان آثار هنری، برنامه فروش آثار هنری «آرت اکسپو تبریز » را در آبان ماه هر سال در هتل لاله پارک تبریز برگزار می نماید.

چهارمین دوره اکسپوی آثار هنری تبریزدر چهار رشته هنری “مجسمه، نقاشی، عکاسی و خوشنویسی” بصورت ملی برگزار می‌شود.

اکسپو تبریزدر دوره چهارم با مشارکت گالری داران و ایجاد غرفه برای هر کدام از گالری ها برگزار می گردد.

کلیه مراحل ثبت نام همانند دوره های قبل بصورت اینترنتی و با مراجعه به سامانه اکسپو تبریز انجام می پذیرد.

شورای برگزاری شامل رئیس شورا(مدیر عامل موسسه شمس تبریزی)،مدیر هنری و گرافیگی،مدیر ارزیابی آثار،مدیر ارتباطات، مدیر بازرگانی و مدیر اجرایی می باشند.( همه عوامل و تیم اجرایی از مدیران و همکاران موسسه و نیروهای مجرب و کاردان خارج از موسسه می باشند)

در تلاش هستیم اکسپوی تبریز را به برند تبدیل کنیم؛ البته این اکسپو نوپا بوده و نیازمند حمایت بخش خصوصی، هنرمندان و مسئولان می باشد. برنامه ما این است که نحوه برگزاری چهارمین اکسپوی تبریز بهبود یافته و با استانداردها مطابقت داشته باشد.

در دوره چهارم با توجه به حضور هنرمندان تهران و سراسرکشور ، آثار از “دو میلیون تا ۲۰ میلیون تومان” قیمت‌گذاری می‌شوند.

در سومین اکسپوی آثار هنری تبریز 134 اثر در معرض فروش قرار داده شدند: از مجموع کل آثار ارائه شده، 23 درصد آثار (شامل 30 اثر) به مبلغ 73 میلیون و ششصد هزار تومان به فروش رسید.

در سه دوره گذشته مجموعا ۲۰۵ هنرمند استان در چهار رشته شرکت کرده بودند و مجموعا هشتاد اثر به قیمت حدود۱۵۰ میلیون تومان فروش کرده است.

 به لطف خدا و برنامه ریزی منظم و تبلیغات موثر، برنامه فروش دوره به دوره رو به رشد است.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرداری تبریز و شرکت عمران سهند از جمله ارگان‌های دولتی بودند که تاکنون از اکسپو تبریز خریداری کردند(حدود ۲۵٪) و هفتاد و پنج درصد خریداران از بخش خصوصی بودند.

حمایت های سازمانها و نهادهای دولتی و عمومی از اکسپوی تبریز عموما حمایت های معنوی است، البته اسپانسر و حامیان مالی از بخش خصوصی نیز داریم که مسئولیت برخی از کار را برعهده گرفته و بخشی از هزینه ها را پوشش می دهند.

محل برگزاری اکسپو تبریز هتل لاله پارک تبریز(هتل پنج ستاره) می باشد که در آبان ماه هر سال در آن محل برگزار می شود.

برگزاری اکسپو تبریز در توسعه اقتصاد هنر تبریز تاثیر مثبتی داشته و علاوه بر ارتقای وضعیت معیشتی و حرفه‌ای هنرمندان، در فعال نمودن گالری های تبریز نیز موثر بوده است طوریکه تعداد گالری های تبریز در طول دو سال فعالیت اکسپو چندین برابر شده است و میزان فروش آثار هنری در گالری ها نیز افزایش یافته است.

تبریز به لحاظ تولید آثار هنری در سطح خوبی قرار دارد و هنرمندان زیادی در این شهر فعالیت می کنند. اما متاسفانه فروش آثار هنری در این شهر از دوره های قبل رواج چندانی نداشته است و دلیل اصلی این موضوع، جایگاه مهم فرش و تابلو فرش در تبریز می باشد و مردم برای تزیین دیوار خانه‌های خود از آنها استفاده می‌کنند. امیدواریم بتوانیم ظرفیت فروش آثار هنری را افزایش دهیم. به نظر ما بازار تبریز هنوز کشف نشده است، نسل امروز تبریزی‌ها تفاوت زیادی با گذشته دارند و توجه آنها به سمت آثار هنری متنوع، جلب شده است.

تلاش ما این است که در آینده با کشورهای همسایه مخصوصا ترکیه و جمهوری آذربایجان ارتباط برقرار کنیم تا بتوانیم آثار هنرمندان ایرانی را به آنها عرضه کنیم و نهایت آرزوی ما ایجاد حراج آثار هنری تبریز می باشد. انشاله