اکسپوی تبریز پس از چند دوره، پابه پای اکسپوی تهران پیش خواهد رفت

یک هنرمند عکاس با بیان این‌که معتقدم تبریز، پس از تهران دومین جایگاه در حوزه برپایی اکسپو را دارد، گفت: یقین دارم که اکسپوی تبریز، پس از برگزاری چند دوره دیگر به موازات پایتخت و پابه پای آن پیش خواهد رفت .

محمد عباس‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با اشاره به اهمیت برپایی اکسپوی تبریز، اظهار کرد: هنرمندی که کارش تفکر در زمینه هنری خویش بوده وسرگرم تولید اثرهنری است، به جز “اقتصاد” در تمامی جزئیات پیرامون خود تمرکز می‌کند و شاید تنها چیزی که به آن نمی‌اندیشد فروش اثر هنری باشد .

وی افزود: بر این اساس، سیستمی لازم است تا علاوه بر دقت در ارزش هنری آثارهنرمند، امور مربوط به خرید وفروش اثر را نیز با در نظر گرفتن تمامی جوانب آن انجام دهد؛ چرا که ممکن است یک هنرمند در حین خلق اثر به فکر فروش آن نباشد، اما پس مدتی در این رابطه خواهد اندیشید و با توجه به این‌که تجربه و مهارتی در حوزه فروش ندارد، از این‌رو بهتر است کار خرید و فروش توسط اکسپوی هنری انجام شود .

وی در این خصوص تشرح کرد: مدیران اکسپو در اصل، خبره‌ی خرید و فروش اثر هنری بوده و نقش پررنگی در ایجاد اشتغال و رونق بازار هنری وتولید آثار جدیدتر وفاخرتر دارند .

این هنرمند عکاس با اشاره به برگزاری اکسپوی هنری تبریز در دوره‌های مختلف، گفت: نواقص برگزاری در ابتدا برای هر اکسپویی انکارناپذیراست، اما در اکسپوی آثار هنری تبریز، این نواقص زودتراز انتظار در حال رفع و رجوع است .

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که لازمه دیده شدن اثر هنری گردش دست به دست آن به صورت خرید و فروش در منطقه و فرامنطقه بوده و بدین صورت است که اثر هنری و خالق آن شناخته می‌شود، افزود: برگزاری اکسپوهای هنری بهترین، سودمندترین و تنها راه برای معرفی هنرمند و ترویج فرهنگ صحیح خرید وفروش آثار است .

وی با اشاره به وضعیت خرید و فروش آثار هنری در تبریز، اظهار کرد: معتقدم، واقعیت تلخی درمورد فروش آثار هنری در تبریز وجود دارد و هنرمند تبریزی به دلیل بیگانه بودن با سیستم فروش آثار هنری(چه در ایران وچه در جهان) تصور می‌کند که اثر هنری‌اش غیر قابل قیمت گذاری است، این امر موجب می‌شود با تردید و گاه نیز با نگاهی منفی به برگزاری اکسپوها معترض شود، درحالی‌که هر اثر هنری ارزش معنوی بلاقیمتی داشته اما بی‌تردید در مورد فروش مادی آن می‌توان توسط کارشناسان امر قیمت معقول و مورد قبولی روی اثر گذاشت .

عباس‌زاده با بیان این‌که قیمت‌گذاری روی اثر هنری هیچگاه از ارزش معنوی اثر نمی‌کاهد، خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر، به همت موسسه شمس تبریزی و مدیر لایق این مجموعه، قدم‌های موثر و مفیدی در برگزاری اکسپوی هنری و فروش آثار برداشته شده و هرساله نیز شاهد توسعه آن هستیم. امید است که برگزاری این نمایشگاه تداوم یافته و هر دوره بهتر از دوره های قبل برگزار شود .

این هنرمند عکاس در ادامه افزود: در این دوره نیز برای دومین بار در اکسپوی تبریز شرکت می‌کنم. در دوره قبل نیز هر دو اثر بنده به فروش رسید و یکی از آثار نیز قبل از افتتاح اکسپو به فروش رسیده بود .

گفتنی است، چهارمین دوره «اکسپوی آثار هنری تبریز» در چهار رشته هنری ” نقاشی، مجسمه، عکس و خوشنویسی” در آبان ماه سال‌جاری در تبریز به صورت ملی برگزار می‌شود.