اکسپوهای هنری، موجب تقویت ذائقه هنری مردم می شود

یک هنرمند نقاش و گرافیست با بیان این‌که اکسپوهای هنری، موجب تقویت ذائقه هنری مردم می شود، گفت: با برگزاری اکسپوهای هنری و رونق گالری‌های هنری نقاشی در تبریز، آثار هنری وارد خانه‌های مردم شده و فضای منازل از نظر چاشنی هنری تقویت می‌شود.

محمد نوریان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شغل یک هنرمند فروش آثار هنری‌اش است، اظهار کرد: با رواج هنر در شهرها، آثار هنری بیشتری به فروش رسیده و هنرمندان نیز از این طریق زندگی خود را گذرانده و با آسودگی بیشتری در مسیر خلق آثار هنری گام برمی‌دارد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه جامعه به موازات هنر پیش نرفته و شناخت اندکی در رابطه با هنر و آثار هنری در جامعه وجود دارد، بیان کرد: آثار اورجینال و فاخر در تبریز بسیار کم بوده و حتی برخی هنرمندان تبریزی با ناتوانی در فروش آثارشان در تبریز، آثار خود را در تهران و سایر کشورها به فروش می‌رسانند.

وی با اشاره به اینکه اکسپوی هنری تبریز هنوز در آغاز مسیر حرکت خود قرار دارد، اظهار کرد: آثار هنری در اکسپوی اول کیفیت بهتری نسبت به اکسپوی دوم داشت، اما به دلیل اطلاع‌رسانی کم و با توجه به اینکه هنوز ابتدای راه بود، رونق فروش آثار در اکسپوی اول نسبت به دوره دوم کم‌تر بود.

نوریان گفت: چنانچه در این دوره، در راستای شناخت مخاطب و خریداران، اطلاع رسانی و آگاهی‌دهی لازم انجام گیرد، اکسپویی باکیفیت‌تر از اکسپوهای قبلی برگزار شده و حتی موجب ازبین رفتن رکود فروش آثار هنری در تبریز می‌شود.

وی وضعیت هنر نقاشی در تبریز را از لحاظ کمی و کیفی خوب ارزیابی کرد و افزود: هنرمندان تبریزی در حوزه بیزینس و فروش آثار هنری تجربه‌ای نداشته و نمی‌توانند گالری‌های حرفه‌ای برپا کنند تا آثارشان را به نمایش گذارند، اما برگزاری گالری‌ها و همچنین اکسپوهای هنری و کسب تجربه توسط هنرمندان، می‌تواند تاثیرات خوبی در این رابطه داشته باشد.

نوریان با اشاره به اینکه هنوز گالری‌های حرفه‌ای در تبریز ایجاد نشده است، اظهار کرد: برای برگزاری این گالری‌ها به متخصصان این حوزه نیاز داریم تا با روابط عمومی خوب و آشنا به هنر و همچنین با روحیه‌ی اقتصادی، در این رابطه فعالیت کنند.

وی در خاتمه افزود: مردم سایر کشورها آثار اورجینال و فاخر و تک اثرها را بیشتر خریداری می‌کنند اما متاسفانه خانواده‌های ایرانی بیشتر بر روی آثار فاقد ارزش هنری سرمایه گذاری می‌کنند.

بر اساس این گزارش، چهارمین دوره «اکسپوی آثار هنری تبریز» در چهار رشته هنری ” نقاشی، مجسمه، عکس و خوشنویسی” در آبان ماه سال‌جاری در تبریز به صورت ملی برگزار می‌شود.