اکسپوی تبریز، انگیزه‌ مضاعفی بین هنرمندان ایجاد کرده است

هنرمند نقاش و مجسمه ساز با تاکید بر اهمیت رونق فروش آثار هنری در تبریز، گفت: با برگزاری اکسپوی تبریز، انگیزه‌ی مضاعفی بین هنرمندان تبریز ایجاد شده است.

فردین رجب پور در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: یک هنرمند حرفه‌ای با فروش آثار خود، امرار معاش می‌کند و از این طریق برای خلق آثار دیگر مشتاق‌تر شده و انگیزه پیدا می‌کند اما اگر آثار به فروش نرسد هنرمند به حاشیه کشیده می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری اکسپو در رونق فروش آثاری هنری در تبریز، اظهار کرد: پیش از برگزاری اکسپوی هنری، آثار هنرمندان در تبریز عرضه نمی‌شد و به فروش هم نمی‌رسید اما با برگزاری این نمایشگاه انگیزه‌ مضاعفی بین هنرمندان تبریز ایجاد شده و تا حدی محفل‌های هنری رونق یافته است، اما باید در راستای تقویت و حمایت از برگزاری اکسپو توسط مسئولان نیز گام‌هایی برداشته شود.

وی افزود: اکسپوی هنری تبریز هنوز در ابتدای مسیر خود قرار دارد و باید در راستای برگزاری و تداوم آن گام‌های خوبی برداشته شود تا هنر اصیل در جامعه، شناخته شده و گسترش یابد زیرا جامعه هنوز با هنر اصیل بسیار بیگانه است.

رجب‌ پور در رابطه با وضعیت فروش آثار هنری، بیان کرد: فروش آثار هنری در تهران نسبت به سایر شهرها وضعیت بهتری دارد زیرا تعدادی تاجر و کلکسیونر با خرید آثار هنری، آن را به خارج کشور می‌فرستند اما در تبریز چنین اتفاقی نمی‌افتد و هنرمندان برای فروش آثارشان، خود به خارج کشور می‌روند.

وی تاکید کرد: باید برای فروش آثار هنری در تبریز برنامه‌ ریزی شود زیرا آثار هنری نیاز روزمره‌ مردم نبوده و اجباری برای خرید آن وجود ندارد.

این هنرمند نقاش و مجسمه ساز با بیان این‌که حضور مسئولان شهری در محافل هنری می‌تواند در فرهنگ سازی تاثیر بگذارد، گفت: محافل هنری مکان‌هایی برای آرامش یافتن افراد بوده و مردم با حضور چند ساعته در این اماکن، فارغ از مشکلات دیگر به آرامش می‌رسند.

وی در خصوص اقتصادی هنر، بیان کرد: هنر به طور کامل به وضعیت اقتصادی کشور وابسته بوده و با ضعیف بودن وضعیت اقتصادی، اقتصاد هنر نیز بی‌فروغ می‌شود اما با بهبود یافتن اقتصاد کشور، هنر نیز در جامعه رونق می‌یابد.

رجب پور در رابطه با حوزه‌های هنری نقاشی و مجسمه سازی، اظهار کرد: در این حوزه نیز کارهای هنری خوب در پیله‌ی خود باقی مانده‌اند و پیشرفت اندکی دارند اما شاید روزنه‌ای ایجاد شود تا هنرمندان کشور با هنرمندان سایر کشورها مبادله کرده و از این راه سطح آثار هنری افزایش یابد زیرا اختلاف آشکاری بین هنرمندان داخل و خارج کشور وجود دارد.

فردین رجب‌پور به مدت 40 سال‌ سابقه‌ی فعالیت هنری در رشته‌های نقاشی و مجسمه سازی را دارد.

بر اساس این گزارش، چهارمین دوره «اکسپوی آثار هنری تبریز» در چهار رشته هنری ” نقاشی، مجسمه، عکس و خوشنویسی” در آبان ماه سال‌جاری در هتل لاله پارک تبریز به صورت ملی برگزار می‌شود.