دیدگاه مردم نسبت به خرید تابلو نقاشی باید تغییر یابد

یک هنرمند نقاش با بیان این‌که شهروندان تبریزی تمایل بیشتری برای خرید تابلوفرش در مقابل تابلو نقاشی دارند، گفت: باید با برگزاری اکسپوهای هنری و… این دیدگاه تغییر یابد تا مردم جایگاه هنر نقاشی را دریابند.

کبری رادپور در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که یک هنرمندِ با علاقه، هرگز از کارش دلسرد نمی‌شود، اظهار کرد: فروش آثار یک هنرمند یک دلگرمی برای وی محسوب می‌شود، تا آثار بیشتری را به نمایش گذاشته و فروش بیشتری داشته باشد.

وی با تاکید بر این‌که حمایت روحی و معنوی از هنرمند باعث می‎شود تا فعالیت هنری بیشتر و بهتری داشته باشد، افزود: در سفری که به شهر نخجوان داشتم دریافتم که در این شهر برای یک هنرمندان ارزش بسیاری قائل هستند و با این‌که آثار هنری بسیار اندکی در این شهر ارائه می‌شود اما به هر هنرمند یک گالری مخصوص داده می‌شود.

این هنرمند نقاش در خصوص مشکلات هنرمندان رشته نقاشی، افزود: هنرمند گاه در تامین هزینه‌های شخصی خود در تنگنا قرار دارد و به دلیل مشکلات مالی نمی‌تواند فعالیت هنری خود را ادامه دهد، باید در این راستا مسئولین از هنرمندان حمایت کرده و مکان ثابتی را برای برگزاری گالری‌های هنری یک هنرمند فراهم کنند و یا حتی با ارائه تسهیلات از این قشر حمایت کنند تا هزینه‌های اجاره مکان برگزاری گالر‌ی‌ها را تامین کند.

وی متذکر شد: یک هنرمند درآمد کافی برای تامین‌ هزینه‌های سرسام آور اجاره یک مکان برای آموزش و برگزاری گالری را ندارد، چراکه قراردادهای اجاره یک مکان بسیار کوتاه مدت بوده و هزینه‌های اجاره، اسباب کشی و برگزاری گالری بسیار زیاد است، از این‌رو حمایت از هنرمندان در این رابطه بسیار اهمیت دارد.

رادپور افزود: وضعیت برگزاری گالری های هنری در تبریز بد نیست اما فروش مطلوبی هم ندارند و هنرمندان اکنون منتظر برگزاری اکسپوی تبریز هستند تا آثار خود را در این نمایشگاه عرضه کنند.

وی با اشاره به این‌که طی سال‌های اخیر تکریم هنرمندان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشتر شده و حمایت معنوی بیشتری از سوی مسئولان این مجموعه برای رونق روحیه هنری انجام می‌گیرد، افزود: حمایت معنوی در کنار حمایت مادی بسیار بااهمیت است؛ همچنین یک هنرمند نباید به خاطر مسائل مادی، هنر را کنار بگذارد و استعدادهایش نهفته بماند.

وی تاکید کرد: با حمایت از هنرمند، می‌توان شاهد بهبود فعالیت‌های هنری وی بود.

این هنرمند نقاش افزود: اگر مکانی ثابت برای برگزاری گالری و آموزشگاه هنری با مبلغ اجاره‌ی مناسب در اختیار هنرمندان قرار گیرد، می‌توانند گام‌های بلندی در راستای گسترش هنر در جامعه بردارند. بنده نیز اگر چنین شرایطی برایم فراهم شود به اندازه همان اجاره بها و بصورت رایگان برای هنرجویانی که وضعیت مالی مطلوبی ندارند، آموزش رایگان ارایه خواهم داد.

بر اساس این گزارش، کبری رادپور به مدت 30 ساله‌ در رشته نقاشی فعالیت داشته و در دوره چهارم اکسپوی تبریز با دو اثر و یک گالری هنری متشکل از 26 اثر از هنرمندان شرکت کرده است.

چهارمین دوره «اکسپوی آثار هنری تبریز» در چهار رشته هنری ” نقاشی، مجسمه، عکس و خوشنویسی” از ۱۱ تا ۱۳ آذر ماه سال‌جاری در هتل لاله پارک تبریز به صورت ملی برگزار می‌شود.