مقررات و قرارداد دوره پنجم اکسپو

موسسه فرهنگی هنری شمس تبریزی با هدف حمایت از هنرمندان و بسترسازی برای رونق اقتصاد هنر و بهبود فضای کسب و کار و فعالیت حرفه‌ای و فراهم نمودن شرایط بهینه جهت فروش آثار به مجموعه‌داران و علاقه‌مندان آثار هنری در نظر دارد پنجمین دوره اکسپو هنری تبریز را برگزار نماید.

مقررات:

۱- فقط گالری دارها ، مجموعه داران و یا کارگزاران اکسپو تبریز- که در این مقررات بعنوان شرکت کننده ذکر می شود- مجاز به شرکت و ثبت آثار هنرمندان در اکسپو می باشند و لازم است هنرمندان جهت ثبت نام به شرکت کنندگان حاضر در اکسپو مراجعه نمایند. لیست  شرکت کنندگان در سایت اکسپو تبریز معرفی شده است.

۲- شرکت کنندگان لازم است کلیه اطلاعات مربوط به اثر و هنرمند را جهت درج در کاتالوگ نمایشگاه بصورت دقیق و کامل در سامانه اکسپو ثبت نماید. درصورت نقص اطلاعات، اثر ارائه شده پذیرفته نخواهد شد.

۳- رشته های حاضر در اکسپو شامل: نقاشی، مجسمه، خط نقاشی و عکس می‌باشد. تکنیک، موضوع و شیوه ارائه اثر آزاد می‌باشد.

۴- قیمت آثار ابتدا توسط شرکت‌کننده‌ پیشنهاد می گردد لیکن قیمت نهایی در تعامل و توافق با اکسپو تعیین می شود.

۵- در صورت فروش اثر، ۴۰ درصد از قیمت فروش بعنوان حق العمل برگزاری کسر و مابقی به حساب شرکت کننده واریز می شود.

۶- از هر هنرمند یک اثر پذیرفته می شود مگر در شرایط استثنایی و با تشخیص هیات ارزیابی، دو اثر پذیرفته خواهد شد.

۷- آثار فروخته شده دوره های قبلی می توانند مجددا در اکسپو شرکت داده شوند. اما آثار فروخته نشده قبلی مجاز به شرکت مجدد نیستند.

۸- آثار باید اوریجینال بوده و برگرفته از ذهن و خلاقیت خود هنرمند باشد لذا آثار کپی شده پذیرفته نخواهد شد. تشخیص آثار کپی از غیر کپی و تایید اصالت اثر برعهده هیات ارزیابی اکسپو می باشد.

۹- اندازه آثار؛ کوچکترین ضلع حداقل ۵۰سانتی‌متر(بجز عکاسی) و بزرگترین ضلع حداکثر ۲۵۰سانتی‌متر (بدون احتساب پاسپارتو و قاب- اصل اثر) باید باشد. ارتفاع و یا سطح آثار مجسمه بدون احتساب پایه حداکثر ۲۵۰ سانتی‌متر تعیین می‌گردد.

۱۰- آثار مجسمه باید با جنس ماندگار تولید شده باشند (آثار گچی و رسی ماندگار محسوب نمی‌شود) و با بسته‌بندی مناسب تحویل گردد و در صورت نامناسب بودن بسته بندی، مسئولیتی متوجه اکسپو نمی‌باشد.

۱۱- از آنجائیکه در آثار حجم، پایه می تواند جزءای از اثر محسوب گردد لذا توصیه می شود هنرمندان مجسمه ساز، اثر خود را بهمراه پایه مرتبط ارائه نمایند در غیر اینصورت اکسپو از پایه های موجود استفاده خواهد کرد که ممکن است تناسبی با حجم ارائه شده نداشته باشد.

۱۲- آثار ارائه شده باید عرضه مناسبی داشته باشند. قاب، پاسپارتو، شاسی و هر شیوه عرضه و نمایش، جزئی از اثر به شمار می‌رود. آثاری که از این لحاظ مناسب نباشند، پذیرفته نخواهند شد.تشخیص این امر برعهده هیات ارزیابی اکسپو می باشد.

۱۳- آثاری که با شیشه قاب گیری شده باشند پذیرفته نخواهند شد.( بجای شیشه از طلق خارجی استفاده شود ).

۱۴- اکسپو حق استفاده از تصویر آثار برای چاپ در کاتالوگ، تیزر، سایت و سایر اقلام تبلیغاتی را برای خود محفوظ می‌دارد.

۱۵- امضاء هنرمند و درج تاریخ تولید بر روی اثر الزامی است.

۱۶- به تعداد هنرمندان، یک جلد کاتولوگ نمایشگاه به شرکت کننده اهدا می‌شود.

۱۷- اگر شرکت کننده مراحل ثبت نام اینترنتی را انجام داده لیکن هنگام تحویل اثر و یا در جلسه ارزیابی به هر دلیل نتواند اثر را ارائه نماید شرکت ایشان در اکسپو منتفی می گردد.

۱۸- شرکت کننده لازم است یک نفر را بعنوان مدیر فروش(کیوریتور) به اکسپو معرفی نماید که این فرد در ایام نمایشگاه مسئولیت پذیرش، معرفی و فروش آثار خود را عهده دار خواهد شد.

۱۹- نظر به اینکه آثار ارسالی توسط هیات ارزیابی اکسپو مورد بررسی قرار خواهند گرفت لذا آثاری که از نظر فنی، هنری، کیفی ، محتوایی و نحوه عرضه در سطح قابل قبولی نباشند از نمایشگاه حذف می گردند.

۲۰- فایل آثار عکاسی ابتدا توسط هیات ارزیابی اکسپو بررسی و درصورت انتخاب اثر، توسط شرکت کننده چاپ و تحویل می گردد. همچنین هنرمندان رشته عکاسی باید آثار خود را بصورت ادیشن ارائه نمایند. حداقل ضلع در آثار عکاسی، ۷۰ سانتیمتر می باشد.

۲۱- اکسپو مجاز است در صورت درخواست مشتری برای تخفیف، حداکثر ۱۰درصد در قیمت اتیکت تخفیف اعمال نمایید. برای بیش از ۱۰درصد رضایت طرفین (اکسپو و شرکت کننده) الزامی است.

۲۲- شرکت کنندگان لازم است جهت ثبت نام به سایت اکسپو تبریز – پنل کاربری به آدرس:

Tabrizexpo.com

مراجعه کرده و مراحل ثبت نام خود را انجام داده و در پایان پرینت بگیرند.

۲۳- در خصوص موارد پیش بینی نشده در این مقررات، نظریه برگزارکننده(اکسپو) معتبر خواهد بود.

 

قرارداد

در این قرارداد منظور از برگزارکننده، دبیرخانه اکسپو و منظور از شرکت کننده، گالری دار یا مجموعه دار و یا کارگزار اکسپو می باشد:

۱- برگزار کننده بر اساس اظهار شرکت کننده، حسب مورد او را مالک اثر و یا واسطه فروش مابین مالک و اکسپو می‌داند. در صورتی که تا قبل از فروش اثر ادعایی برخلاف آن از سوی غیر به‌طور کتبی به برگزارکننده اعلام شود، برگزارکننده پس از بررسی موضوع و اطمینان از بروز تخلف، اثر مذکور را از نمایشگاه حذف خواهد کرد و مسئول حل اختلاف نخواهد بود. در این فرض، اثر با تنظیم صورت‌جلسه به شرکت‌کننده تحویل داده خواهد شد. چنانچه چنین ادعایی پس از فروش اثر، مطرح شود، مسئولیت پاسخ‌گویی در قبال مدعی ثالث به عهده شرکت کننده خواهد بود و البته امکان شرکت مجدد او در دوره های بعدی اکسپو از ایشان سلب می گردد. 

۲-شرکت‌کننده مکلف است حداکثر یک روز پس از پایان نمایشگاه ، آثار به فروش نرفته خود را از محل نمایشگاه تحویل بگیرد. چنانچه شرکت‌کننده پس از انقضای مهلت مذکور نسبت به دریافت آثار خود مراجعه ننماید، برگزارکننده هرگونه ادعای دیگر در خصوص محافظت از اثر را از خود ساقط می‌نماید. ضمنا مسئولیت تحویل آثار به اکسپو نیز برعهده شرکت کننده می باشد.
۳- ید برگزارکننده بر آثار ارائه شده امانی است و تکلیف محافظت از آنها در حدود متعارف و متناسب با امکانات او است. شرکت‌کننده با آگاهی از این امر تحویل اثر را قبول نموده است.
۴- قیمت آثار ابتدا توسط شرکت‌کننده‌ پیشنهاد می گردد لیکن قیمت نهایی در تعامل و توافق با اکسپو تعیین می شود.
۵- از مبلغ فروخته شده اثر، ۴۰درصد به‌عنوان حق العمل برگزاری کسر و مابقی به شرکت کننده پرداخت می شود.

۶- برگزارکننده مجاز است در صورت درخواست مشتری برای تخفیف، حداکثر ۱۰درصد در قیمت اتیکت تخفیف اعمال نمایید. برای بیش از ۱۰درصد رضایت طرفین (شرکت‌کننده و برگزارکننده) الزامی است.
۷- برگزارکننده مکلف است حداکثر تا دو هفته پس از اتمام نمایشگاه، سهم شرکت کنندگان از وجوه آثار فروخته شده را به آنها پرداخت نماید. و در صورتی که خریدار، قیمت اثر خریداری شده را به صورت چک مدت دار تسلیم نموده باشد، حداکثر تا یک هفته پس از وصول چک، سهم شرکت کننده پرداخت می‌گردد.
۸- اگر برگزاری اکسپو به جهات قابل انتساب به برگزارکننده متعسر(غیرممکن) شود در این صورت ضمن عودت آثار ارسالی، برگزاری اکسپو ملغی می گردد و کلیه هزینه های اجرایی و ضرر و زیان بر عهده برگزارکننده خواهد بود لیکن از این بابت هزینه ای به شرکت کننده پرداخت نخواهد شد. تشخیص این فرض برعهده دبیرخانه اکسپو می باشد.
۹- اگر شرکت کننده پس از تکمیل ثبت نام اینترنتی، به هر دلیلی از حضور در نمایشگاه منصرف شود می‌تواند با درخواست کتبی اثر خود را دریافت نماید لیکن اگر تصاویر آثار در کاتالوگ چاپ شده باشد و یا مراحل چاپ را طی کرده باشد امکان خارج کردن از اکسپو مقدور نخواهد شد.
۱۰- شرکت کننده لازم است یک نفر را بعنوان مدیر فروش(کیوریتور) به اکسپو معرفی نماید که این فرد در ایام نمایشگاه مسئولیت پذیرش، معرفی و فروش آثار خود را عهده دار خواهد شد.
۱۱- نظر به اینکه آثار ارسالی توسط هیات ارزیابی اکسپو مورد بررسی قرار خواهند گرفت لذا آثاری که از نظر فنی، هنری، کیفی ، محتوایی و نحوه عرضه در سطح قابل قبولی نباشند از نمایشگاه حذف می گردند.

۱۲- تائید اصالت اثر بر عهده هیات ارزیابی اکسپو می باشد. چنانچه پس از فروش اثر، اصالت آن توسط هیات ارزیابی مورد تشکیک قرار گرفته و یا سرقت هنری آن احراز گردد، معامله مربوطه لغو و شرکت کننده موظف به عودت وجه معامله می باشد و مسئولیت های حقوقی و قانونی آن برعهده شرکت کننده خواهد بود ولی اگر این امر قبل از فروش اثر محرز گردد، اثر با تنظیم صورتجلسه به شرکت کننده عودت گردیده و در هر دو صورت امکان شرکت مجدد او در ادوار بعدی اکسپو از ایشان سلب می گردد.

۱۳- در صورت بروز هرگونه اختلاف بین طرفین چه به صورت اختلاف مالی و یا ادعای خسارت از باب عیب یا تلف اثر و یا اختلاف در تفسیر مندرجات مقررات یا قرارداد نمایشگاه، حل اختلاف توسط داوری مرضی‌الطرفین صورت خواهد گرفت که هر دو طرف مکلف به تبعیت از نظریه داوری خواهند بود.
۱۴- در خصوص موارد پیش‌بینی نشده در این قرارداد، نظریه برگزارکننده معتبر خواهد بود.

 

 

.